• SPRING TIME!
    SPRING TIME!

Każda dyscyplina jeździecka ma swoją specyfikę. Sposób treningu, pielęgnacji czy budowania formy. A jak wygląda dieta koni zaprzęgowych? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do cyklicznego poradnika, w którym dr Krzysztof Marycz z HippoVet+ będzie odpowiadał na nurtujące nas pytania...

Nie dalej jak dwa tygodnie temu oraz w miniony weekend - polskie zaprzęgi pokazały wspaniałą formę - zarówno w Horst jak i  w Kladrubach nad Labem. Utrzymanie koni w dobrej formie i kondycji wymaga szczególnej dbałości o wszystkie elementy końskiego organizmu. Nawiązując więc do wstępu -czy konie zaprzęgowe mają specjalne wymagania żywieniowe? Odpowiada dr Krzystzof Marycz z HippoVet +, konsultant żywieniowy polskich zaprzęgów.


"Podstawą diety koni zaprzęgowych, użytkowanych sportowo powinien być odpowiedni stosunek włókna do tłuszczu i przeciwutleniaczy. Przyjmuje się, iż siano powinno stanowić od 1,2 do 1,6% masy ciała konia zaprzęgowego. Wysokiej jakości siano zapewni odpowiedni poziom energii a dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie w tym kwasów OMEGA 3 oraz średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT) zapewni odpowiednią pracę mięśni. W tym celu rekomenduje sie podawanie średnio 100ml dziennie oleju - najlepiej mieszaniny lnianego i koksowego, który bogaty jest w kwasy MCT.


W diecie koni zaprzęgowych nie może zabraknąć wit E i selenu - silnych przeciw utleniaczy, które zabezpieczą przed zakwaszeniem mięśni. Jest to kluczowe z punktu widzenia tej dyscypliny i dużych obciążeń kardio w trakcie maratonu. Odpowiednia cyrkulacja krwi będzie pomagać w utrzymaniu wydolności podczas maratonu i pomoże utrzymać koncentrację na zręczności.


Nie można też zapomnieć, o odpowiedniej dawce elektrolitów - najlepiej, żeby dodatkowo zawierały wit C oraz selen - konie zaprzęgowe już na trzy/cztery dni przed maratonem powinny dostawać posiłki wzbogacone w elektrolity. Po wyczerpującym maratonie warto podać dodatkowy posiłek bazujący na dobrej jakości meszu z dodatkiem probiotyku, b-glukanów, siemienia lnianego, bio-aktywnych ziół oraz nukleotydów - by przyspieszyć proces regeneracji mięśni, nawodnić organizm oraz wesprzeć mikroflorę bakteryjną w jelicie grubym (dodatkowy probiotyk)."