Opublikowany został ranking PZJ za rok 2013, w kategorii zaprzęgów jednokonnych i parokonnych. W zaprzęgach jednokonnych sklasyfikowanych zostało 21 zawodników, a w parokonnych 19-tu.

Bezsprzecznym zwycięzcą singli został Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ), gromadząc na swoim koncie aż 417 punktów! Wynika to z faktu posiadania przez zawodnika dużej liczby koni oraz częstych startów oraz równej formy, która pozwalała w tym sezonie zdobywać czołowe miejsca na zawodach i dopisywać kolejne punkty do rankingu. Jest to już ósme z rzędu zwycięstwo Kwiatka w rankingu PZJ!!!

Drugie miejsce należy do brązowego medalisty tegorocznych Mistrzostw Polski- Sebastiana Bogacza ( KJ Sielanka). Sebastian uzbierał na swoim koncie 117 punktów, debiutując nowym koniem (Liban śl.) w C klasie.

Dwa punkty za Bogaczem, na trzecim miejscu uplasowała się juniorka, Monika Święcicka (bk), która również rywalizowała w C klasie dużym koniem (Bassareus śl.) mimo przygotowań do Mistrzostw Europy, gdzie startowała kucem (Erdyl Celebration), ostatecznie zdobywając złoty medal w kat. juniorów.

Zastanawia fakt odległego miejsca Weroniki Kwiatek (JKS Gogolewo), która zajęła dopiero 5-te miejsce, gromadząc jedynie 96 punktów. Powodem była niedyspozycja podstawowego konia Weroniki (Bartnik sp.). Ostatecznie Weronika mimo wątpliwości, które można mieć po analizie rankingu, potwierdziła swoją pozycję w singlach, zdobywając srebrny medal na MP. Kwiatek udanie zadebiutowała również na arenie międzynarodowej nowym koniem (Igielin sp.)

W kategorii par odwrócona została kolejność pierwszej trójki z MP. Zwyciężył brązowy medalista MP- Adrian Kostrzewa (KS Idmar), gromadząc 327 punktów.  Adrian brał udział w wielu imprezach międzynarodowych i zaliczył kilka naprawdę udanych startów.

Drugie miejsce to srebrny medalista MP- Jacek Kozłowski (Fundacja KJ Zbyszko). Ten doświadczony zawodnik wykonując plan startowy, przygotowujący do MŚ w Topolciankach sukcesywnie dopisywał coraz więcej punktów do swojego konta (299 pkt)

Trzeci jest złoty medalista MP- Waldemar Kaczmarek (LKS Chersoń Bielin). Zgromadził 251 punktów, prezentując przez cały sezon równą formę, która pozwoliła na zajęcie 10-tego miejsca na MŚ w Topolciankach.

Warto wspomnieć o Marku Baryłko (SLKS Książ), który jako najmniej doświadczony zawodnik, jeździł po doświadczenie na wszystkie wyznaczone przez komisję zawody. Zaowocowało to czwartym miejscem i sumą punktów 131.

Ranking w kategorii zaprzęgów czterokonnych w tym roku w ogóle nie zaistniał. Piotr Mazurek który przez kilka ostatnich lat, jako jedyny reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej w tej kategorii, sprzedał swoje podstawowe konie. Obecnie posiada nowe  dwie czwórki którymi wystartował w klasie L. W klasie L oglądać mogliśmy też Ireneusza Kozłowskiego. Jednak dwa zaprzęgi w najniższej klasie to za mało by mówić o rankingu PZJ. O planach zawodników czwórkowych napiszemy w oddzielnym newsie.

Ranking powożenia, od lat wygląda podobnie. Brak nowych nazwisk w tabelach... Cieszy fakt, że dorastają juniorzy i plasują się w pierwszej połowie rankingu singlowego. Mamy nadzieję, że nowe przepisy i regulamin stworzą dyscyplinę bardziej przystępną i za kilka lat w rankingu będzie sklasyfikowanych jak w skokach, ponad 160-ciu zawodników :)