W weekend zakończyły się Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Jest to rok Mistrzostw Świata - które już za miesiąc - co oznacza, że zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoją formę na polskim "podwórku" i rywalizować między sobą o medale oraz miejsca w drużynie na Mistrzostwa Świata w Holandii...

 

WYNIKI TUTAJ

Wielu z nas przyzwyczaiło się, że laury na najwyższym stopniu podium zbiera od wielu lat Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ). Razem w Mistrzostwach wywalczył kolejne złoto do kolekcji wraz ze śląskim ogierem Sonet (Dastin xx/ Sorbona po Bojkot śl.) hodowli SO Książ/ własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki. W całości jako luzak pomagał mu Daniel Kłosowski - z którym zawodnik tworzy Team od kilku sezonów. Kwiatek wysunął się na prowadzenie  - pewnie już od pierwszego dnia rywalizacji. W konkursie ujeżdżenia zdobył przewagę ponad 5,5pkt. Okazał się niedościgniony również w próbie terenowej maratonu, a zwycięstwo pewnie przypieczętował wygrywając konkurs zręczności powożenia. 

Katarzyna Kuryś (SLKS Książ) - idąc śladami złotego medalisty - od samego początku nie pozwoliła odebrać sobie srebrnej pozycji na podium. Utrzymując równy poziom we wszystkich konkursach zapewniła sobie drugie w życiu srebro Mistrzostw Polski. Medal zdobyła ogierem szlachetnej półkrwi - Biraldo (Halogen m./ Buchta po Caretino K hes.) hodowli M. Sikora/ własności zawodniczki. Luzakiem w konkursie ujeżdżenia i zręczności była Renata Komperda, a w próbie maratonu Robert Stępień. 

Brązowy medal - czyli trzecie miejsce - z 1pkt przewagą nad czwartym zawodnikiem - wywalczył Sebastian Bogacz (FKJ Zbyszko) wraz z holenderskim wałachem Dylano (Victory/ Soliste po Alpinist) własności Z. Kruk. Na bryczce w konkursie ujeżdżenia towarzyszyła zawodnikowi Małgorzata Jakubiak, natomiast w konkursie maratonu i zręczności Filip Nowacki. Zawodnik włączył się w roku mistrzostw świata do rywalizacji w kategorii zaprzęgów jednokonnych - co zapewniło mu medal oraz włączyło do walki o start w Mistrzostwach Świata. Najsłabszą stroną pary okazał się konkurs zręczności powożenia. Natomiast nikomu w niedzielnych przejazdach nie udało się pokonać parkuru ustawionego przez Marka Zaleskiego na podwójne zero. 

Pierwsza dwójka międzynarodowej rywalizacji CAI3* w kategorii single wyglądała identycznie jak pierwsza dwójka Mistrzostw Polski. Natomiast trzecią pozycję zajęła srebrna medalistka Katarzyna Kuryś - z drugim koniem - Count Down. Posiadanie dwóch koni, które są w stanie rywalizować w MP oraz MŚ daje duże poczucie komfortu ekipie oraz samemu zawodnikowi. 

Jeśli chodzi o rywalizację par na poziomie CAI3* oglądaliśmy 8 zawodników. Podwójnie na podium znalazł się aktualny Mistrz Polski: Rafał Wojtacha zajmując 1 & 3 miejsce. Pomiędzy znalazł się Jacek Kozłowski, który wykorzystał szansę w trzeci dzień rywalizacji i lepszym wynikiem w konkursie zręczności powożenia przeskoczył Rafała Wojtachę przesuwając się o jedno oczko do góry w rywalizacji końcowej.