Vice Mistrz Świata Młodych Koni w kategorii 7-latków z Mezohegyes 2016 - syn ogiera Lokan - wraca do korzeni czyli do stajni Bartłomieja Kwiatka...

 

Niedawno pisaliśmy o transferze ogiera Bazyli, który trafił do Weroniki Kwiatek - ARTYKUŁ TUTAJ

Teraz oficjalnie możemy także potwierdzić, że Bartłomiej Kwiatek nie oddał Bazylego bez powodu. Otóż jego szeregi wzmocnił ogier Epilog, którego swoją droga Kwiatek bardzo dobrze zna.

Historia tego urodziwego konia jest bardzo wyboista i niesamowita. Śląski ogier Epilog urodził się w Stadzie Ogierów Książ w 2009 roku. To syn słynnego ogiera Lokan i klaczy Egida po Nomen. Od samego początku był niezwykłej urody i charakteru. Nie było osoby, która mogłaby przejść koło niego obojętnie - wspomina Bartłomiej Kwiatek.

W 2012 roku jako 3-letni trafił na zaprzęgowy zakład treningowy do SO Książ, który ukończył z oceną bardzo dobrą na drugim miejscu. Następnie trafił do sportowej stajni w Stadzie Ogierów Książ - nr 5 pod lejc Bartłomieja Kwiatka.

W roku 2013 jako 4-letni ogier wystartował w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w Kwiekach, które wygrał w pięknym stylu.

MPMK Kwieki 2013/ fot. Magdalena Helon

Po tak owocnie zapowiadającej się karierze - ogier na jesieni roku 2013 niestety zakolkował. Decyzja była jedna - operacja. Koń został zoperowany pomyślnie, jednak pojawiła się przepuklina, która uniemożliwiała jego sportowe i hodowlane użytkowanie. Tu na przeciw kosztownemu leczeniu i koniecznej operacji wyszedł Pan Grzegorz Świątek, który odkupił ogiera i zdecydował się podjąć ryzyka przeprowadzenia kolejnych operacji. Z pomocą znajomych ze środowiska jeździeckiego - ogier został przewieziony do kliniki w Lipsku i zoperowany przez dr Waltera Brehma. Epilogowi wszyta w podbrzusze została specjalna siatka podtrzymująca powłoki brzuszne, która po odpowiedniej rehabilitacji okazała się idealnym rozwiązaniem. I tak w roku 2016 ogier trafił do Weroniki Kwiatek, która powoli wprowadziła Epiloga w trening zaprzęgowy i zagrała do startu w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Mezohegyes (HUN). Ogier mimo zaległości w startach wykazał się ponad przeciętnym zaangażowaniem i wzbudził w sędziach dużą dozę podziwu. Międzynarodowa Komisja uznała, że jest to koń z ogromnym potencjałem na konia zaprzęgowego, a w efekcie Epilog został Vice Mistrzem Świata Młodych Koni w kat. 7-latków. 

Można powiedzieć, że takie historie zdarzają się tylko w filmach lub bajkach - a jednak mamy tu przykład polskiej historii z happy endem.

Wracając do tytułu artykułu - po transferze do Weroniki Kwiatek ogiera Bazyli, zadecydowała ona oddać bratu w trening kolejnego swojego konia - ogiera Epilog. Zawodniczka sama komentuje tą decyzję "i tak oto znów mój brat zabiera mi to co mam najlepsze (śmiech)... Oczywiście ta decyzja zapadła wraz z podjęciem decyzji o Bazylim. Epilog to wspaniały koń, bardzo posłuszny, jezdny i z niesamowitym sercem do pracy. Bartkowi na pewno bardzo przyda się w czwórce, tak jak mi Bazyli w singlu. Swoją drogą jestem bardzo zadowolona że dla dobra wyników sportowych mamy możliwość manewrowania końmi między sobą. To bardzo przydatna opcja, która pozwala nam rosnąć w siłę i z dumą prezentować konie polskiej hodowli na arenie międzynarodowej."

Epiloga można zobaczyć w duecie z Bartłomiejem Kwiatkiem już w ten weekend na zawodach CAI3* Nebanice (CZE). Zawodnik wystartuje w kategorii zaprzęgów jednokonnych. 

Życzymy oczywiście powodzenia i wielu sukcesów!