W miniony weekend 16-18 czerwca na terenie kompleksu pałacowego i ogrodów królewskich La Venaria Reale w Turynie odbył się największy i najbardziej prestiżowy w tym sezonie Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia – III CIAT La Venaria Reale. W konkursie wzięło udział 48 ekip z Włoch, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Węgier i Polski w różnych układach koni: kuce, single, pary, tandem, trójka, czwórki.

 

Biało-czerwone barwy tradycyjnie już reprezentował Jacek Jantoń powożąc śląskimi, karymi wałachami: 9-letnim Brando i 5-letnim Adenderem złożonymi w jeden z trudniejszych w powożeniu konkursowym układów czyli parę w lejc, zwaną też tandemem lub szydłem, zaprzężoną do francuskiej, dwukołowej charette wyprodukowanej ponad sto lat temu przez firmę A. Magnier z St. Amand. Naszemu reprezentantowi na pojeździe towarzyszyła żona Agnieszka i jako groom przedstawiciel trzeciego już pokolenia koniarskiej rodziny Andrzejewskich Filip syn Pawła i wnuk Kazimierza niezwykle utytułowanych zawodników dyscypliny powożenia.

W sobotę konkurs zgodnie z przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Tradycyjnego Powożenia (AIAT) rozpoczęła prezentacja podczas której sędziowie z Francji, Niemiec i Hiszpanii na trzech odrębnych stanowiskach oceniali konie, pojazdy, uprzęże, pasażerów oraz wrażenia ogólne. W niedzielę zaprzęgi wyruszały w wyczerpującą, prawie 17-sto kilometrową trasę maratonową wiodącą drogami i duktami malowniczego parku krajobrazowego La Mandria, gdzie uczestnicy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy z podnóżami Alp w tle pokonując pięć sprawnościowych przeszkód. Konkurs zwyczajowo zakończyła zręczność powożenia.

Jacek Jantoń nie mając konkurencji w kategorii tandemów zwycięstwo miał zagwarantowane. W klasyfikacji generalnej tego szczególnie wymagającego konkursu zajął bardzo wysokie siódme miejsce.

La Venaria Reale jak wszystkie konkursy tradycyjnego powożenia poza przeżyciami sportowymi dostarcza przede wszystkim doznań estetycznych a to przede wszystkim dzięki wspaniałym ludziom skupionym wokół tej sztuki  tworzącym fantastyczną atmosferę.

                                                                                                                                                                 

LFP